POLSKIE TOWARZYSTWO MIŁOŚNIKÓW ASTRONOMII

O D D Z I A Ł  W  P U Ł A W A C H
24-100 Puławy, ul. Filtrowa 50
obserwatorium@ptma.pulawy.pl

Strona główna >>

Informacje dla członków PTMA >>

Koło w Urzędowie >>

Galeria zdjęć >>

Z kart historii >>

Zasłużeni działacze Oddziału >>

Poczet astronomów polskich >>


XVI Ogólnopolski Zlot Miłośników Astronomii w Urzędowie - OZMA 2012.

W dniach 9-12 sierpnia (czwartek - niedziela) 2012 roku w Urzędowie odbył się XVI Ogólnopolski Zlot Miłośników Astronomii - OZMA. Urzędów gościł miłośników astronomii już po raz trzeci. Organizatorem zlotu było Pałucko - Pomorskie Stowarzyszenie Astronomiczno - Ekologiczne "Grupa Lokalna" oraz Koło Miłośników Astronomii im. J. Heweliusza z Gminnego Ośrodka Kultury w Urzędowie. Ponadto zlot był współorganizowany przez Starostwo Powiatowe w Kraśniku, Urząd Gminy Urzędów, Zespół Szkół im. Orląt Lwowskich w Urzędowie, Gminny Klub Sportowy „Orzeł” Urzędów.

9 sierpnia

Wieczorem, w jednej z sal wykładowych ZS im. Orląt Lwowskich nastąpiło oficjalne rozpoczęcie zlotu. OZMA otworzył Wójt Gminy w Urzędowie mgr inż. Jan Woźniak oraz dyr GOK mgr Tomasz Wyka. Następnie uczestnicy zlotu wzięli udział w ognisku przed szkołą i wspólnie oglądali gwiaździste niebo, wypatrując sierpniowych „spadających gwiazd” - Perseidów.

10 sierpnia

Rano uczestnicy zlotu odwiedzili gospodarstwo agroturystyczne "Józiowa zagroda" zwiedzając wystawy: meteorytów, skamielin, izbę starych sprzętów, obserwatorium i planetarium "Aries". Następnie w szkole „Orląt” wszyscy zainteresowani mogli wziąć udział w sesji naukowej, na którą złożyły się pokazy multimedialne, prelekcje z zakresu astronomii i fizyki. O zależnościach nie tylko magnetycznych pomiędzy Ziemią a Słońcem opowiadał Prof. Longin Gładyszewski z UMCS Lublin. Wskazał znaczenie aktywności słonecznej na procesy zachodzące na naszej planecie. Dr Małgorzata Ciosmak z Politechniki Lubelskiej omówiła aktualne wydarzenie w fizyce – odkrycie tzw "Boskiej Cząstki" czyli bozonu Higgsa. Odkryta cząstka jest niezbędnym elementem teorii wyjaśniającej istnienie Wszechświata i jego kształtu. Dr Wiesław Krajewski – Prezes Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii Oddział w Lublinie w referacie "Ile jest planet? Od starożytności do dziś.", przybliżył zagadnienie oznaczania ilości planet Układu Słonecznego na przestrzeni dziejów. Po zrobieniu tradycyjnego wspólnego zdjęcia na urzędowskim rynku, uczestnicy OZMA odwiedzili dom potomków Jana Heweliusza. Pani Maria Hevelke – Matysiak zaprezentowała przybyłym pamiątki związane z gdańskim astronomem. Opowiedziała również ciekawą historię rodziny i sposób w jaki potomkowie Jana Heweliusza znaleźli się w Urzędowie. Wieczorem, w Rynku mieszkańcy Urzędowa mogli wspólnie z uczestnikami OZMA podziwiać "światła kosmosu" w specjalnym slideshow przygotowanym przez Marka Nikodema – Prezesa PPSAE. Fantastyczna, kosmiczna muzyka towarzyszyła rzutowanym na duży ekran slajdom przedstawiającym piękno Kosmosu oraz zjawisk zachodzących w ziemskiej atmosferze. Slideshow okazał się wspaniałym wstępem do nocnych obserwacji Perseidów, które można było podziwiać przy szkole "Orląt", Obserwatorium GOKu oraz w gospodarstwie agroturystycznym "Józiowa zagroda".

11 sierpnia

Kolejny dzień zlotu rozpoczął się od zwiedzania "Józiowej zagrody", w tym pokaz w planetarium "Aries", zwiedzanie kolekcji meteorytów, minerałów oraz skamielin.
Po powrocie do szkoły, Prezes Oddziału Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii w Puławach mgr Janusz Ławicki przybliżył słuchaczom temat "Dlaczego astronomia?". Mówił o astronomii jako nauce i jednocześnie miłośniczej pasji, której oddaje się szereg ludzi w naszym kraju i na świecie. Z oddziałem PTMA w Puławach Koło Miłośników Astronomii współpracuje już od osiemnastu lat.
"Własne doświadczenia z budowy refraktorów i urządzeń astronomicznych" przedstawił Sławomir Bogusz PTMA Puławy. Jego własnoręcznie wykonana luneta zrobiła duże wrażenie na uczestnikach spotkania. Warto przypomnieć, że działająca w GOKu kopuła obserwacyjna, jest zaprojektowana przez Pana Sławomira Bogusza.
W urzędowskim zlocie uczestniczył już po raz drugi Marcin Cimała - kolekcjoner, znawca i poszukiwacz meteorytów. Opowiedział o swoich ostatnich wyprawach do krajów arabskich, gdzie na pustyniach prowadził poszukiwania nowych okazów. Zainteresowani mogli obejrzeć fragment jego zbiorów a nawet kupić prawdziwy meteoryt.
Po południu wszyscy chętni ponownie odwiedzali dom potomków Jana Heweliusza oraz zwiedzali Urzędów i okolice.
OZMA tradycyjnie kończy się konkursem wiedzy astronomicznej. W tym roku trzecie miejsce zajęła Dominika Jackowska z Urzędowa. Gratulacje! Po konkursie nastąpiło rozdanie nagród ufundowanych przez sponsorów: firmę Astrozakupy.pl z Tarnobrzega oraz Prywatne Wydawnictwo Naukowe „VEGA” z Ozorkowa k/Łodzi. Następnie organizatorzy ogłosili oficjalne zakończenie zlotu i zaprosili do wspólnego, pożegnalnego ogniska z tradycyjnymi kiełbaskami. Do rana trwały obserwacje wizualne Perseidów oraz obiektów astronomicznych przy pomocy teleskopów przywiezionych przez uczestników OZMA oraz firmę Astrozakupy.pl.
Swój udział w organizacji zlotu miał również mgr inż. Mariusz Gozdalski - "MAGSOFT" – www.siuimagsoft.pl - serwis i usługi informatyczne z Urzędowa oraz Gospodarstwo Agroturystyczne "Józiowa zagroda" - www.joziowazagroda.pl
Szczególne podziękowania organizatorzy OZMA kierują na ręce dyrekcji Zespołu Szkół im Orląt Lwowskich za udostępnienie na potrzeby zlotu pomieszczeń szkoły, możliwość korzystania z dostępnych mediów oraz miejsca na pole namiotowe. Serdecznie dziękujemy!

/ foto: Grzegorz Gładyszewski /